Święty Jan Chrzciciel de La Salle


           

 Niedzieli 7 kwietnia, miedzy innymi, patronuje święty Jan Chrzciciel de La Salle. Urodził się w słynnym królewskim mieście Reims we Francji. Pochodził z licznej (10 dzieci, inne źródła – 11) szlacheckiej, ale nie bogatej rodziny. Przez całe życie walczył z niewiedzą, ale i wielu walczyło z nim. Uzyskał dyplom z literatury i filozofii. W 1678 roku został kapłanem i pełnił różne funkcje w Reims, współpracując także ze szkołami założonymi przez Adriana Nyela, laika oddanego nauczaniu ludu. Jednak placówki te nie funkcjonowały dobrze, głównie ze względu na niewykształconych i pozbawionych motywacji nauczycieli.

           
            Jan poprawę w szkolnictwie właśnie zaczyna od przygotowania nauczycieli. Gromadzi tych od Nyela we wspólnym domu, mieszka z nimi, studiuje i sam ich do tego zachęca, obserwuje działalność i organizacje innych szkół. Wlewa w skupionych wokół siebie młodych radość nauczania i potrzebę zakładania różnych placówek oświatowych. Zapala ich pasją dla pewnej metody, która z „powielaczy” wiedzy uczyni ich prawdziwymi nauczycielami, znosząc lekcje po łacinie i wprowadzając do każdego przedmiotu żywy język francuski. Z tego zalążka rozwinie się w 1680 roku wspólnota Braci Szkół Chrześcijańskich – sodalicja wychowawców. Na ogół nie są oni księżmi, a oddanymi służbie wychowawczej braćmi, pracującymi w świecie, w którym mają rozwijać wiarę, wiedzę, znajomość zawodów. Przyjmują czarny habit z białym rabatem, z płaszczem chłopskim i chodakami, i pod przewodnictwem Jana otwierają nowe szkoły. W 1687 roku mają już swój nowicjat. Rok później zostają wezwani, by nauczać w Paryżu, gdzie w ciągu kilku miesięcy liczba uczniów przekroczyła tysiąc.

            W następnym okresie zaczynają się problemy i wszystko zdaje się upadać. Założyciel wspólnoty jest coraz częściej atakowany przez wysokich przedstawicieli kleru Paryża, przez władze cywilne, katolików tradycyjnych i jansenistów, opuszczony przez ludzi, którzy wydawali się mu wierni, a później nawet pozbawiony władzy. W tych trudnych chwilach zanurza się w pokutnym odosobnieniu i medytacji. Studiuje i wnika w siebie. Wytrzymuje przeciwności dzięki swej niepokonanej łagodności, choć musi przenieść swoją wspólnotę z Paryża do małej miejscowości Saint-Yon koło Rouen.
           
            Zasiew jednak wciąż przynosi owoce: powstają szkoły podstawowe, wieczorowe, niedzielne, zawodowe i średnie, szkoły dla dzieci i dorosłych, seminaria dla nauczycieli, ponadto instytucje dydaktyczne w więzieniach. Jego książki, traktaty i elementarze pilotują pracę pedagogów. W najbardziej rozpaczliwych momentach zaczyna wątpić we własne powołanie i oskarża się, że szkodzi własnemu dziełu. Tymczasem jednak oddaje wszystkie swoje siły, pisząc i ucząc, aby zapewnić przyszłość braciom, których trzecie tysiąclecie zastanie obecnych i działających daleko poza granicami Francji i Europy w dziewięćdziesięciu krajach świata.

            Kiedy Jan Chrzciciel de La Salle umiera 7 kwietnia 1719 roku w Saint-Yon, zgromadzenie ma 23 domy i bezpłatnie kształci kilka tysięcy uczniów. Jana Chrzciciela żegna tam trzydzieści tysięcy osób – trzydzieści tysięcy głosów przeciwko likwidacji zakonu Braci Szkolnych i ich dzieła. Papież Leon XIII kanonizuje Jana w 1900 roku, a pięćdziesiąt lat później Pius XII ogłasza go „niebieskim patronem wszystkich nauczycieli u Boga”.

            Święci Lasalianie:
            - Benilde Romancom
            - Jakub Hilary Barbal Cosan
            - Cyryl Bertram i siedmiu towarzyszy
            - Męczennicy z Almerii
            - Michał Febres Cordero
            - Macjusz Maria Wiaux                                     Bolesław Stawicki